Porady jubilerskie

Szmaragd


Szmaragd to drogocenny, a także rzadki i niezwykle doceniany kamień w jubilerstwie. Jako pierwsi zaczęli go wydobywać Egipcjanie już 3000 lat p.n.

SZMARAGD to drogocenny, a także rzadki i niezwykle doceniany kamień w jubilerstwie. Jako pierwsi zaczęli go wydobywać Egipcjanie już 3000 lat p.n.e. Jego nazwa pochodzi od przecudnego, niezmiernie ciekawego wręcz królewskiego zielonego koloru, z greckiego zwanego smaragdos. Przykuwa uwagę, bo przepięknie prezentuje się oprawiony w złoto lub srebro. Niewątpliwie należy do kruchych minerałów i ma szklisty połysk. Mówi się, że szmaragd był umiłowanym klejnotem królowej Kleopatry i wydobywany był w kopalni nazwanej jej imieniem, znajdującej się na obszarach w okolicy Morza Czerwonego. Dla ludzi w Indiach kamień ten stanowił swego rodzaju talizman, w który wierzono i któremu się oddawano, a to z pewnością dzięki jego żywej barwie, która zdecydowanie może symbolizować wszystko, co się rodzi do życia, odradza się- jak wiosna, która nawołuje do działania, skłania do rozpoczęcia czegoś nowego, walki i stawiania czoła wszelkim przeciwnościom losu, a także posiada moc dobrego humoru, osoby posiadające w swojej biżuterii szmaragdy i noszące je blisko ciała, są bezpieczne i zawsze zadowolone, a także nie dosięgnie ich zdrada ukochanej lub ukochanego. Pod wpływem tego kamienia rozkwita miłość.

Komplet biżuterii srebrnej ze szmaragdem kolczyki i zawieszka na łańcuszek

Szmaragd pomaga w wielu ludzkich emocjonalnych zawahaniach, pomaga uzyskać równowagę, harmonię wewnętrzną, błogi spokój, a także koi wszelkie negatywne emocje- gniew, złość, nienawiść. Klejnot ten posiada ogromne właściwości lecznicze, przeciwdziała problemom ze snem, pomaga we wszelkiego rodzaju amnezjach czy zanikach pamięci. Najczęściej oprawiony jest w pierścionki zaręczynowe, cudownie prezentuje się również jako kamień w kolczykach, naszyjnikach, medalionach czy bransoletach. Doskonale współgra zarówno ze złotem jak i srebrem.

 

Bransoletka srebrna wysadzana szmaragdowymi kamieniami

Szmaragd jest przypisywany szczególnie ludziom spod znaku Raka i tym, którzy urodzili się w maju, natomiast w chińskim horoskopie odpowiada szczurowi.

Ważnym elementem jest również pielęgnacja tegoż kamienia, nie jest skomplikowana, ale dosyć prosta: po każdorazowym założeniu powinien być umyty pod bieżącą ciepłą wodą, wystawiony i poddany działaniu promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że ze szmaragdami należy obchodzić się bardzo ostrożnie i delikatnie, nie wolno ich poddawać działaniu żadnych detergentów ani nie czyścić w urządzeniach ultradźwiękowych. Raz na kilka lat powinny być oddane do naolejenia, aby nadal zachwycały swoim pięknem. Trzeba wiedzieć, że szmaragd powinien być przechowywany razem z rubinem, bo wzajemnie na siebie oddziałują i wzmagają swoją moc.

Naszyjnik srebrny kolia wysadzana szmaragdowymi kamieniami i cyrkoniami

Jeśli chodzi o szmaragdy to też bardzo istotne są szlify. Najbardziej popularnym tzw. szlifem szmaragdowym jest szlif schodkowy o kwadratowej bądź prostokątnej tafli. Znane są również szlify: gruszkowy i kabaszonowy.

Najlepiej wyspecjalizowani jubilerzy zajmujący się obróbką szmaragdów znajdują się w Tel Awiwie i Jaipur w Indiach.

Szmaragd jest kruchym kamieniem, dlatego podczas szlifowania jego rogi są przycinane, aby nie uległy zniszczeniu.

Bransoletka srebrna damska w kształcie paska do spodni z centranie osadzonym szmaragdem

Należy również wiedzieć, że szmaragd łączy się z silnym uczuciem miłości, dlatego też w starożytnym Rzymie ten kamień łączony, przypisywany był bogini miłości- Wenus.

W zasadzie każda epoka w jakiś sposób ustosunkowała się do tegoż drogocennego kamienia- w średniowieczu np.: szmaragd pomagał w przepowiadaniu przyszłości, jak też chronił, a wręcz nawet odstraszał złe moce, nieprzyjazne duchy.

Najpiękniejsze, najlepsze, najbardziej wartościowe szmaragdy pochodzą z kolumbijskiej kopalni.

Niemal wszystkie kamienie szlachetne tak samo jak szmaragd występują w przyrodzie w postaci krystalicznej, jako kamień w stanie surowym- występuje wśród skał macierzystych.

 

PIERŚCIONKI         BRANSOLETKI         KOLCZYKI         WISIORKI         KOMPLETY