Porady jubilerskie

Perły


Perły to jedne z najbardziej pożądanych, najbardziej eleganckich, uniwersalnych, delikatnych, a także najpiękniejszych kamieni, minerałów świata.

Perły to jedne z najbardziej pożądanych, najbardziej eleganckich, uniwersalnych, delikatnych, a także najpiękniejszych kamieni, minerałów świata. Zaklęte w kruszec: złoto, srebro czy platynę stanowią niewiarygodnie piękną biżuterię. Perły nosi się w postaci naszyjników, kolii, zawieszek, wisiorów, kolczyków, bransoletek jak również broszek. Mówi się, że perły to kamienie niezwykle ozdobne, najczęściej sprzedawane i kupowane na świecie. Zaraz po diamentach cieszą się największą popularnością na ziemi. Wierzy się w to głęboko, iż perły to łzy bogów, które wypłynęły z ich oczu i zastygły.

Pierścionek srebrny z perłą i cyrkoniami

Perły to szlachetny materiał pochodzenia organicznego- pochodzą od zwierząt, powstają w wyniku biologicznych procesów żywych organizmów. Spotykamy je pod wodą. Pochodzą od mięczaków- małż morskich, słonowodnych, które zaliczane są do perłopławów (nazwa z łacińskiego- Pteriidae).

Wspaniały, niezwykle ciekawy jest proces powstawania, tworzenia się perły. Trwa to bardzo długi czas- nawet kilka lat, ale przecież w przyrodzie, naturze nic nie dzieje się bez powodu. Może właśnie dlatego minerały są tak cenne.

Pierścionek zaręczynowy złoty z perłą i cyrkoniami

Najpopularniejsze, a zarazem najważniejsze minerały pochodzące od zwierząt to bez wątpienia perły, kość słoniowa, muszle( czyli macica perłowa) i koral, natomiast gagat i bursztyn to materiały, które pochodzą od roślin. Perła zbudowana jest dokładnie tak samo jak wewnętrzna strona  muszli. Perła powstaje wewnątrz muszli, jest naturalną ochroną na ciała obce (ziarenka piasku) , które dostaną się do środka płaszcza, skorupy-  małża i wtedy wokół ciała obcego znajdującego się wewnątrz koncentrują się, wydzielają się warstwy masy perłowej, narastają warstwowo, aż do czasu ukształtowania się pełnej perły. Masa perłowa zbudowana jest z argonitu (węglanu wapnia) i z substancji białkowej, rogowatej (konchiolina).

Kolczyki srebrne z perłami i cyrkoniami angielskie zapięcie

Naturalne perły powstają bez udziału człowieka w morzach- wodach słonowodnych jak i słodkowodnych. Są to tzw. perły prawdziwe. Aby powstała perła średniej wielkości, trzeba czekać nawet kilka lat, a więc jest to długotrwały proces. Jednak na rynku możemy również zaopatrzyć się w perły hodowlane, gdyż ogromny popyt, chęć posiadania tychże kamieni spowodował, iż zaczęto hodować perły, ale pomimo tego, że w powstawaniu ich pomaga człowiek, są one naturalnym produktem, nie zaś imitacją.

Komlet biżuterii srebrnej z perłami kolczyki i wisiorek na łańcuszek

Najpiękniejsze perły powstające w sposób naturalny pochodzą z muszli uchowców, perłopławów i słuchotek. Ze względu na barwę wyróżnia się wiele kolorów, odcieni pereł i często zastanawiamy się, co sprawia, że minerały te tak pięknie połyskują. Otóż kolor perły zależy od gatunku małżą, w którym powstają i oczywiście miejsca jego występowania. Biały kolor otrzymywany jest poprzez wybielanie.

Perły mogą osiągać różne rozmiary, wielkość ich może być jak główka szpilki, nawet do gołębiego jajka.

Bransoletka damska z perłami i kryształami Swarovskiego

Jak dbać o perły

Perły są materiałem niezwykle delikatnym, są miękkie, dlatego są narażone na wszelkiego rodzaju zarysowania, zmatowienie, czy inne uszkodzenia. Są również wrażliwe na wszelkiego typu kwasy jak również wysokie temperatury. Jeśli znajdują się w zanadto wilgotnych warunkach mogą pęcznieć, jeśli natomiast jest zbyt sucho, to pod wpływem wysychania po prostu rozpadają się. Należy także uważać na poddawanie pereł odczynom kwaśnym np.: pot ludzki, a także na kosmetyki, kremy, perfumy, lakiery do włosów. Poddane takim wpływom mogą stracić swój blask.

Po każdorazowym użyciu należy swoje klejnoty przetrzeć miękką, wilgotną i czystą ściereczką, tak aby ich nie porysować. Należy je przechowywać w woreczka, czy pudełeczkach wyścielonych jedwabiem, flanelą lub zamszem. Perły nie lubią towarzystwa innej biżuterii- metali.

Naszyjnik damski z perłami i cyrkoniami bardzo lelegacnki design

 

Znaczenie perły- symbolika

Perły to przepiękne, delikatne, pełne uroku , wdzięku i zmysłowości kamienie. Symbolizują nieskazitelne piękno i doskonałość. Uważa się, że perły pomagają w byciu wiernym i skromnym, jak również są znakiem długiego życia, pełnego szczęścia, bezpieczeństwa, pozbawionego wszelkiego rodzaju trosk i problemów. Perły to czyste kamienie, posiadające niezwykłą moc i potęgę- dlatego nie bez powodu są nazywane łzami bogów lub łzami aniołów.

Kolia naszyjnik damski z perłami i kryształami Swarovskiego

Perły powinny nosić osoby urodzone w czerwcu, a także spod znaku Raka. Wierzy się, że perły są talizmanem, amuletem posiadającym uzdrawiającą, leczniczą moc. Z pewnością wspomagają leczenie chorób wątroby, ale również mówi się, że sproszkowana i wypita razem z mlekiem perła leczy choroby gardła, pomaga śpiewakom, wzmacniając i upiększając ich głos.

Nie powinno się nosić pereł w towarzystwie rubinów i diamentów, natomiast idealnym połączeniem są perły i szmaragdy- ta kompozycja jest doskonała.

Bransoletka srebrna damska perły i kryształy Swarovskiego

Wróżbici uważają, iż perły tracą swój blask i połysk w chwili jakiegoś zagrożenia życia lub innych niepowodzeń życiowych lub zdrowotnych, zatem minerały te są niewątpliwie bardzo czułe.

Perły powinny nosić młode kobiety, które nie są jeszcze zamężne, gdyż pod wpływem tychże kamieni kobieca aura staje się jaśniejsza, natura spokojniejsza i usposobienie łagodniejsze.

 

Pierścionek srebrny z perłami i kryształami Swarovskiego

Występowanie pereł

Perły naturalne występują, są poławiane w Zatoce Perskiej, w Oceanie Indyjskim (zatoce Manaar), a  także w Morzu Czerwonym, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych na ziemi rafy koralowe. Perły hodowlane możemy odnaleźć u wybrzeży Australii i Polinezji. Natomiast Japończycy i Chińczycy hodują perły zarówno słonowodne jak i słodkowodne.  W europejskich rzekach również spotykane są perły: Szkocja, Austria, Irlandia, Francja, Niemcy oraz w rzece Stanów Zjednoczonych- Missisipi.

 

KOLCZYKI Z PERŁAMI      PIERŚCIONKI Z PERŁAMI      KOMPLETY Z PERŁAMI      BRANSOLETKI Z PERŁAMI